Актуелности

17
Mar
2020

АКЦИЈА 20% попуст на сите нарачки преку интернет!!! ДОМА СИ - ЧИТАЈ СИ

Додека му пркосиме на коронавирусот седејќи дома, можеме да правиме многу корисни работи меѓу кои и – да читаме!
.
„Полица“ ве поттикнува насловите што сте ги меркале периодов да си ги нарачате од дома – во порака или преку нашата веб-страница www.polica.mk.
.а таа цел, сите наши наслови за нарачки преку интернет се со 20% попуст.

За да го добиете попустот при нарачка од нашата веб продавница внесете „STOP-COVI19“ (без наводници) во полето „Купон за нарачка“ - „Код на купонот“ и кликнете на копчето подолу  - „Внеси во нарачка".

 

Се гледаме и се читаме!

11
Nov
2019

Полица на Саем на книга во читална „Славко Јаневски“

Од 11 до 16 Ноември (од 12:00 до 18:00 часот) во организација на Општина Центар 

04
Sep
2019

Месец на малите љубопитковци: 20% попуст на изданијата за деца

Драги родители на умни деца,

Го славиме септември и почетокот на учебната година. Во текот на целиот месец, во нашата книжарница сите изданија за деца во издание на „Полица“ ќе бидат по цени 20% пониски од редовните.

Ајде заедно да ја поттикнеме и да ја нахраниме љубопитноста на децата!

Ова се нашите изданија за деца:

ЕДИЦИЈА „ДОЗНАЈ И ПРОБАЈ...“
• „Астрономија“ – Никола Божиќ
• „Археологија“ – Весна Бикиќ
• „Како да снимиш филм“ – Радивоје Андриќ
• „Театар“ – Јасен Боко
• „Ботаника“ – Соња Дулетиќ-Лаушевиќ и Душица Јаношевиќ

ПРОДОЛЖЕНИЈА ЗА ЏОРЏ
• „Џорџ и тајниот клуч на универзумот“ – Луси и Стивен Хокинг
• „Џорџ и космичкиот лов на богатство“ – Луси и Стивен Хокинг
• „Џорџ и големиот прскот“ – Луси и Стивен Хокинг
• „Џорџ и непробојниот код“ – Луси и Стивен Хокинг

ЕКСПЕРИМЕНТИ И ТРИКОВИ
• „Урнебесна физика“ – Светислав Пауновиќ, Бранко Стевановиќ и Игор Коларов
• „Урнебесна хемија“ – Драгана Петровиќ-Косановиќ и Андреја Лесковац

БЕЛЕТРИСТИКА
• „Децата од Бучно Село“ – Астрид Линдгрен
• „Сара и заборавениот плоштад“ – Зоран Пеневски
• „Малечката Нини“ – Софи Шерер
• „Кралот Арктик и Северот“ – Зоран Тодоровски-Тоде
 

За да го добиете попустот при нарачка од нашата веб продавница внесете „919LBP20“ (без наводници) во полето „Купон за нарачка“ - „Код на купонот“ и кликнете на копчето подолу  - „Внеси во нарачка".

 

Се гледаме и се читаме!

26
Jun
2019

ПОПУСТ на 3 книги на нашата ПОЛИЦА

ОД ДЕНЕС ДО 29 ЈУНИ: -20% на двете книги од младиот француски автор Едуар Луј ("Крајот на Еди" и "Историја на насилството"), кои ги тематизираат хомосексуалноста и хомофобијата во 21. век, како и на романот "Средниот пол", добитник на Пулицеровата награда за литература за 2002 година од американскиот писател Џефри Еугенидес за само 100,00 денари.

06
Jun
2019

Од денес до среда - саем на книга во Рамстор Мол

На одмор се оди подготвен или, со други зборови, со цел куп книги :D 
Од денес до среда - нашите изданија можете да ги најдете на саемот на книга во Рамстор Мол и прописно да се подготвите за на плажа ;)

14
May
2019

2 Награди за ПОЛИЦА на саемот на книга 2019

На 31. Саем на книгата 2019, „Полица“ се закити со две значајни признанија. Македонската асоцијација на издавачи го прогласи штандот на „Полица“ за најоригинален, а за кампањата „Читај на екс“, која се одвиваше при крајот на 2018 година, „Полица“ го доби признанието најголем промотор на читачката култура меѓу два саема.
12
Apr
2019

САЕМ НА КНИГАТА ОД 8. ДО 14. МАЈ ВО ВИП АРЕНА БОРИС ТРАЈКОВСКИ

УНГАРИЈА – ЗЕМЈА ВО ФОКУСОТ

Во период од 8. до 14. мај во ВИП Арената Борис Трајковски ќе се одржи 31-то издание на Саемот на книгата, кој веќе втора година по ред се одржува на оваа локација. Саемот на книгата е манифестација на која учество ќе земат добро познатите македонски издавачки куќи, но и оние од регионот, поточно од Унгарија, Србија, Косово и Албанија.